HomeSliderΑνατροπή στην... ανατροπή και μεγάλη πρόκριση για την ΑΕΚ !

Ανατροπή στην… ανατροπή και μεγάλη πρόκριση για την ΑΕΚ !

ΠΑΕΕΚ και ΑΕΚ, εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο Μακάρειο και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα η ομάδα της Λάρνακας προκρίθηκε στους ”8” της διοργάνωσης.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο δεν υπήρξαν πολλές καλές φάσεις (1-2 ευκαιρίες για την κάθε ομάδα), η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί στο 43′ με την κεφαλιά του Ρόμο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκουστάβο.

Στο δεύτερο μέρος, η ΠΑΕΕΚ, ισοφάρισε στο 78′ με το δυνατό σουτ του Ράμος και μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 82′, με το γκολ του Καπαρτή έκανε την ανατροπή η οποία την έστελνε στους ”8”.

Ωστόσο, η ομάδα της Λάρνακας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90+1′ ο Τόμοβιτς, με φοβερό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο ”παραθυράκι” της εστίας της ΠΑΕΕΚ, ”ανατρέποντας” τα μέχρι στιγμής δεδομένα στο αγώνα, διαμορφώνοντας  με το γκολ του το τελικό 2-2, σκορ το οποίο έδωσε την πρόκριση στην ΑΕΚ.

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Ντίας, Σουμαόρο, Δημητρίου, Βαρέλα (86′ Αμερόνγκεν), Μπάμπιτς (72΄Καπαρτής) Κωμοδίκης (62΄Ράμος) Τσόσιτς, Κούρος, Φραγκέσκου (72΄Μιλτς) Νεοφύτου Α (98). (72΄Νούνιτς)

ΑΕΚ: Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Γκαρθία (38΄Τάντι/86′ Ολατούτζι) Λέδες, Άλτμαν, Εσπινόσα, Φαράζ (73΄Μάμας) Ρόμο, Ντάρμπισαϊαρ (72΄Ροσάλες)

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
4ος Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
VAR: Νικολάου Γιώργος
AVAR: Πέτρου Πέτρος