HomeΔΙΕΘΝΗΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ με υπογραφή Καβάνι η Γιουνάιτεντ

ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ με υπογραφή Καβάνι η Γιουνάιτεντ

Με τον Έντινσον Καβάνι να μπαίνει αλλαγή στο 46’ και να έχει 2 γκολ και 1 ασίστ, η Μαν. Γιουνάιτεντ νίκησε 3-2 με ανατροπή εκτός έδρας τη Σαουθάμπτον.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά στο ματς, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να προηγηθεί από νωρίς στο σκορ, αιφνιδιάζοντας την αντίπαλό της. Δεν τα κατάφερε και αντ’ αυτού, στο 23’ βρέθηκε πίσω στο σκορ από κεφαλιά του Μπέντναρεκ, μετά από κόρνερ του Γουόρντ-Πράουζ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο δεύτερος ανέλαβε χρέη εκτελεστή και με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Σαουθάμπτον.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν στα δοκάρια τους τον Χέντερσον, ο οποίος πήρε τη θέση του Ντε Χέα, που τραυματίστηκε. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ήρθε η μείωση του σκορ με πλασέ του Φερνάντες, μετά από ασίστ του Καβάνι. Ο Ουρουγουανός, ο οποίος πέρασε στο γήπεδο με την έναρξη της επανάληψης, έβαλε την υπογραφή του στο 74’ με κοντινή προβολή, κάνοντας το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν προκειμένου να φτάσουν στην ολική ανατροπή και εντούτοις τα κατάφεραν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι με τον Καβάνι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.