HomeStimenaΑμφότερες με επιθετικές αρετές, αλλά με αμυντικές αδυναμίες

Αμφότερες με επιθετικές αρετές, αλλά με αμυντικές αδυναμίες

*Στο «SignalIdunaPart» η Μπορούσια Ντόρτμουντ υποδέχεται τη Χόφενχαϊμ για την τρίτη αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα.
0737: Borussia Dortmund – TSG Hoffenheim 21:30 («Signal Iduna Park»)

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Φράιμπουργκ γνώρισε στον πιο πρόσφατο της αγώνα η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Έμεινε πίσω στο σκορ από το 6’, ενώ στο 53’ δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με αυτογκόλ στο 59’.

Αγωνιστικά νέα: Νέες απώλειες οι Χούμελς (κεντρικός αμυντικός) και Σουλτς (αριστερός μπακ). Παραμένουν εκτός οι Κόλινς (κεντρικός αμυντικός), Μορέι (δεξιός μπακ), Κουλιμπαλί (κεντρικός αμυντικός), Σμέλτσερ (αριστερός μπακ) και Ζαγκαντού (κεντρικός αμυντικός). Επιστρέφει ο Μενιέ (δεξιός μπακ), ενώ υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες για να γυρίσει και ο Αζάρ (μεσοεπιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Κόμπελ, Μενιέ, Ακάντζι, Εμρέ Τσαν, Γκερέιρο, Νταχούντ, Μπέλιγχαμ, Ρέινα, Ρόις, Χάαλαντ, Μάλεν.

Χόφενχαϊμ: Στο ισόπαλο 2-2 εντός με την Ουνιόν Βερολίνου έμεινε την προηγούμενη αγωνιστική η Χόφενχαϊμ, σε ματς που ήταν καλύτερη κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και προηγούμενη 2-1 στο σκορ, ωστόσο στην επανάληψη τίποτα δεν δούλεψε σωστά για να δεχθεί την ισοφάριση νωρίς, μένοντας έτσι με το βαθμό.

Αγωνιστικά νέα: Δεν έχουν προκύψει νεότερα προβλήματα. Παραμένουν εκτός οι κεντρικοί αμυντικοί Χίμπνερ, Μπίτσακτσιτς  και Νόρντβαϊτ, όπως και βασικός επιθετικός Μπεμπού.

Πιθανή ενδεκάδα: Μπάουμαν, Ακπογκούμα, Πος, Φογκτ, Ράουμ, Ρούντι, Στίλερ, Μπάουμγκαρτνερ, Κράμαριτς, Μπρούουν Λάρσεν, Νταμπούρ.

Προϊστορία: Στις τελευταίες δέκα μεταξύ τους αναμετρήσεις που έγιναν στο Ντόρτμουντ η ομώνυμη ομάδα έχει καταγράψει έξι νίκες, έναντι δύο της Χόφενχαϊμ. Επίσης άλλες δύο φορές αναδείχθηκαν ισόπαλες.