HomeΔΙΕΘΝΗΆλωσε την Πίζα και προκρίθηκε η Τσεζένα - Άνετη η Ουντινέζε απέναντι στη Σαλερνιτάνα

Άλωσε την Πίζα και προκρίθηκε η Τσεζένα – Άνετη η Ουντινέζε απέναντι στη Σαλερνιτάνα

Στάθηκε όρθια στην Πίζα και πήρε σπουδαία πρόκριση η Τσεζένα! Οι «ιππόκαμποι» άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και με ένα γκολ του Τσέλια στο 54ο λεπτό, εξασφάλισαν την παρουσία τους στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας όπου και θα αντιμετωπίσει την Αταλάντα!

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο ουσιαστικής ισορροπίας, η ομάδα του Μινιάνι, βρήκε με όμορφο τρόπο τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Αντονούσι να σερβίρει μισό γκολ στον Τσέλια για το 0-1.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Ουντινέζε έκανε το καθήκον της απέναντι στη Σαλερνιτάνα, την οποίο και νίκησε στο «Φρίουλι» 3-1.

Η ομάδα του Κόστα Ρούναιτς, χρειάστηκε μόλις 20 λεπτά για να προηγηθεί με τον Μπίγιολ να ανοίγει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σίμι να κάνει το 1-1 πέντε λεπτά αργότερα.

Πριν όμως οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, ο Λούκα με πέναλτι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ουντινέζε για το 2-1 της ανάπαυλας.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47′ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με τον Εκέλενκαμπ να διαμορφώνει το τελικό 3-1 που έστειλε την Ουντινέζε απέναντι στην Ίντερ.