HomeSliderΆλμα της ΑΕΚ με υπογραφή Ναράνχο

Άλμα της ΑΕΚ με υπογραφή Ναράνχο

Η ΑΕΚ νίκησε τον Εθνικό Άχνας με 3-0 στο «Δασάκι» με πρωταγωνιστή τον Ναράνχο και έκανε άλμα δύο θέσεων στη βαθμολογία. Με 19 βαθμούς ανήλθε στην 5η θέση, σε αντίθεση με τον αντίπαλο της που έμεινε προτελευταίος (7).

Το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να αρχίζουν με ευκαιρία. Αρχικά απείλησε η ΑΕΚ και αμέσως μετά ο Εθνικός, δείχνοντας τις διαθέσεις τους να χτυπήσουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι επιθετικά στη συνέχεια και δημιούργησαν μερικές επικίνδυνες φάσεις, όμως ο Τόνιο δεν επέτρεψε παραβίαση της εστίας του. Στο 29’ η ομάδα της Λάρνακας βρέθηκε σε θέση οδηγού με μια οργανωμένη επίθεση. Ο Ιωάννου έβγαλε σέντρα και ο Ναράνχο με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπογκατίνοφ.

Το γκολ άλλαξε την εικόνα του αγώνα, αφού οι «πρασινοκίτρινοι» έκαναν σωστή διαχείριση και διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Σχετικά νωρίς (57’) στην επανάληψη η ΑΕΚ εδραίωσε το προβάδισμα της με πέναλτι που κέρδισε ο Ακοράν σε ανατροπή από τον Χουντόπιακ και εκτέλεσε έξυπνα ο Ναράνχο.

Η ομάδα της Άχνας ρίσκαρε στη συνέχεια, όμως ήταν ακίνδυνη επιθετικά. Το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι. Ήταν το 81ο λεπτό όταν ο Φερνάντες έδωσε ασίστ στον Φλοριάν, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 και ο αγώνας πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ταυτότητα του αγώνα

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Χουντόμπιακ, Ντέιβισον, Περατικός (58’ Παπαγεωργίου), Χριστοφή, Κ. Ηλία, Μιγκελίτο (68’ Χαραλάμπους, Ζάκπα (71’ Α. Ηλία), Κονέ, Μ. Ηλία (58’ Κοστόφσκι), Ντολεζάλ (46’ Ιωάννου).

ΑΕΚ: Τόνιο, Φερνάντες, Αντωνιάδης, Μοϊσόφ (84’ Τόρες), Τρουγιόλς, Ιωάννου, Σπιρόφσκι, Ακοράν (79’ Σπόλιαριτς), Γκονζάλεθ, Ναράνχο (84’ Κωνσταντίνου), Μακρής (74’ Φλοριάν).

Σκόρερ: 29’, 57’ πεν. Ναράνχο, 81’ Φλοριάν

Κίτρινες: Περατικός, Ντέιβισον, Μπογκατίνοφ, Χριστοφή (3η)/ Φερνάντες, Ιωάννου