HomeSliderΑήττητη η Ομόνοια, νέα νίκη για την Αναγέννηση

Αήττητη η Ομόνοια, νέα νίκη για την Αναγέννηση

Η 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Βόλεϊ Ανδρών είχε αρκετά ενδιαφέροντα παιχνίδια. Η πρωτοπόρος Ομόνοια συνέχισε το αήττητο σερί της, αφού επικράτησε της ουραγού Ολυμπιάδας Φρενοάρους με 3-0 σετ εκτός έδρας. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 15-25, 27-29, 21-25. Η γηπεδούχος ομάδα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο αλλά ηττήθηκε από έναν ποιοτικό αντίπαλο.

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε η Αναγέννηση Δερύνειας, η οποία μετά το νικηφόρο πέρασμα επί του ΑΠΟΕΛ, κέρδισε και την Ανόρθωση και μάλιστα εκτός έδρας με 3-1 σετ (25-17, 27-29, 21-25, 23-25). Οι «πράσινοι» της Δερύνειας προσπέρασαν την ομάδα της Αμμοχώστου στη βαθμολογία και συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία παίρνοντας σημαντικές επιτυχίες.

Πολύ σημαντική νίκη που το διατηρεί στην 2η θέση της βαθμολογίας πήρε και το ΑΠΟΕΛ, το οποίο επιβλήθηκε της Νέας Σαλαμίνας με 3-0 σετ (25-17, 25-22, 25-19). Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, ωστόσο μέτρησε η αποφασιστικότητα των «γαλαζοκιτρίνων» που πήραν το ζητούμενο.

Θύμα άλλης μιας έκπληξης έπεσε ο Παφιακός ο οποίος δεν διανύει καλή περίοδο. Ηττήθηκε εκτός έδρας από την εξαιρετική Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 3-0 σετ (25-15, 25-17, 29-17). Με τη νίκη τους αυτή οι «βυσσινί» πλησίασαν στον Παφιακό στους τρεις βαθμούς και μάλιστα έχουν και δύο αγώνες λιγότερους.