HomeΚυπριακό Ποδόσφαιρο''Αγχωτική'' νίκη για την Κύπρο με... Πίττα!

”Αγχωτική” νίκη για την Κύπρο με… Πίττα!

Με γκολ του Πίττα στο 34’ η Εθνική μας πήρε μία αγχωτική νίκη με 1-0 επί της Λιθουανίας, στο πλαίσιο του 2ου γκρουπ της Γ’ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Εθνών. Ο αγώνας έγινε στο στάδιο «Μαριγιάμπολες φουτμπόλο» στην πόλη Μαριγιάμπολε της Λιθουανίας. Στο ίδιο γκρουπ με Κύπρο και Λιθουανία βρίσκονται Κόσοβο και Ρουμανία.

Έτσι, η Κύπρος ξεκίνησε νικηφόρα στη διοργάνωση και πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Την ερχόμενη Δευτέρα στις 19:00 η Κύπρος θα αντιμετωπίσει το Κόσοβο εντός έδρας.

Όσον αφορά τον αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάτι αξιόλογο. Στη συνέχεια η Λιθουανία ανέλαβε τα ηνία και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 21’ όταν ο Γκιρντβάινις έκανε την κεφαλιά από καλή θέση με την μπάλα να περνάει όμως έξω.

Η Κύπρος απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 23’ με το σουτ του Τζιωνή να καταλήγει έξω.

Μάλιστα, το 34’ η Εθνική μας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Πίττα. Μετά από κάθετη μπαλιά του Κάστανου, ο Τζιωνής έγινε αποδέκτης της μπάλας και στη συνέχεια έδωσε την πάσα στον επιθετικό της ΑΪΚ Στοκχόλμης, που με πλασέ άνοιξε το σκορ!

Το γκολ έδωσε «φτερά» στους παίκτες της Εθνικής μας, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοση τους και έβαλαν πίεση στους γηπεδούχους. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Κύπρο να προηγείται με 1-0 της Λιθουανίας.

Στην επανάληψη, η Λιθουανία απείλησε πρώτη και συγκεκριμένα στο 50’. Ο Ντολζνίκοφ έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Μολ απέκρουσε.

Η Λιθουανία προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά η Εθνική μας δεν της επέτρεψε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Η κεφαλιά του Γκόγκιτς στο 83’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκερτομόνας, που μπλόκαρε σταθερά. Ο Μολ στο 90+1’ απέκρουσε με ένταση το δυνατό σουτ του Κούσιτς από κοντά!

Λιθουανία: Γκερτομόνας, Τουτισκίνας,  Γκιρντβάινις, Καζουκόλοβας, Βορομπγίονας (87’ Βέρμπισκας), Ματουλεβίσιους (62′ Καλινάουσκας), Κούσις, Λάσισκας, Σλίφκα, Σίρβις (70’ Γκ. Παουλάουσκας), Ντόλζνικοφ (87’ Β. Παλάουσκας).

Κύπρος: Μολ, Καρώ, Κυπριανού (46′ Μαλεκκίδης), Ιωάννου, Φιλιώτης (46′ Ανδρέου), Γκόγκιτς, Πίττας (90+3’ Λαΐφης), Ντανίλο Σπόλιαριτς (65′ Χρυσοστόμου), Κωστάκης Αρτυματάς, Κάστανος, Τζιωνής (89’ Κορέια).

Κίτρινη: Καλινάουσκας / Κυπριανού, Φιλιώτης, Καρώ, Χρυσοστόμου, Ανδρέου

Κόκκινη: /

Διαιτητής: Ίγκορ Πάγιατς (Βοηθοί: Ιβάν Μιχάλι, Βέντραν Ντούρακ), Τέταρτος: Ντάριο Μπελ, VAR: Μάριο Ζέμπετς (AVAR: Φραν Γιοβιτς).