HomeSliderΑγχώθηκε, αλλά βρήκε τη λύση

Αγχώθηκε, αλλά βρήκε τη λύση

Αγχώθηκε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη η Ομόνοια. Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 2-1 της ΠΑΕΕΚ στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και έφτασαν τους 27 βαθμούς, παραμένοντας ζωντανοί για μια θέση στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Ο Κακουλλής άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους» στο 55’, αλλά η ΠΑΕΕΚ ισοφάρισε στο 58’ με τον Νάντο και τους άγχωσε. Το γκολ του τσέποβιτς στο 79’ χάρισε το τρίποντο την Ομόνοια.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 14΄και ήταν για την ΠΑΕΕΚ όταν ο Μπάμπιτς έκανε το διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Από εκεί και πέρα, η Ομόνοια είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η ομάδα της Κερύνειας δεν της επέτρεπε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 42’ για την επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μποτεάκ, ο Ντίσκερουντ έκανε το τακουνάκι, αλλά ο Φραγκέσκου έδιωξε προ της γραμμής της εστίας την ύστατη στιγμή! Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα Ομόνοια και ΠΑΕΕΚ να πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Η ΠΑΕΕΚ ήταν η ομάδα, η οποία απείλησε πρώτη στην επανάληψη. Στο 48’ ο Μπάμπιτς βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε στον Ντίσκερουντ και πέρασε σε κόρνερ. Το σουτ του Λοΐζου στο 51’ από καλή θέση πέρασε έξω.

Τελικά το γκολ στον αγώνα ήρθε και ήταν για την Ομόνοια. Συγκεκριμένα, μετά από λανθασμένη μπαλιά του Δημητρίου, ο Κακουλλής έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ την έστειλε να αναπαυτεί στα δίχτυα του Πρόσεκ για το 1-0!

Άμεση ήταν η απάντηση της ΠΑΕΕΚ. Η ομάδα της Κερύνειας έφερε το ματς στα ίσα τρία λεπτά αργότερα (58’). Μετά από αντεπίθεση, ο Μπάμπιτς έκανε την μπαλιά και ο Νάντο από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Οι πρωταθλητές πάντως στη συνέχεια ανέβηκαν και στο 62’ άγγιξαν το γκολ όταν ο Γιούστε έβγαλε τη βαθιά μπαλιά στον Μποτεάκ. Ο Γάλλος έκανε την μπαλιά στον Κακουλλή, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω!

Στο 68’, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, ο Γιούστε έκανε την κεφαλιά με την μπάλα όμως να περνάει έξω. Δύο λεπτά αργότερα (70’), μετά από μπαλιά του Μποτεάκ, ο Κακουλλής έπιασε ξυστά την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω. Η ΠΑΕΕΚ λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στην Ομόνοια όταν ο Αριστοτέλους έκανε την μπαλιά, αλλά η κεφαλιά του Νάντο πέρασε έξω!

Το «τριφύλλι» κατάφερε να κάνει το 2-1 στο 79’ με τον Τσέποβιτς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, ο Σέρβος επιθετικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έβαλε την Ομόνοια και πάλι σε θέση οδηγού.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Παναγιώτου, Μιξ, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Λοΐζου, Ασάντε (46′ Τσέποβιτς), Κακουλλής (88’ Χαραλάμπους).

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Ντίας (75′ Αριστοτέλους), Σουμαόρο (86’ Κωμοδίκης), Δημητρίου, Νάντο (86’ Μιλτς), Ενόχ, Μπάμπιτς (63′ Χαραλάμπους), Καπαρτής (75′ Βαρέλα), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου.

Κίτρινες: Λοΐζου / Ντίας, Κούρος, Νάντο, Ενόχ, Ομπανόρ

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας

VAR: Σωτηρίου Λούκας