HomeΔΙΕΘΝΗChampions League«Αφεντικό» η Μίλαν

«Αφεντικό» η Μίλαν

Η Μίλαν νίκησε την Τότεναμ με 1-0 και μπήκε σε θέση οδηγού για πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον επαναληπτικό να είναι καθορισμένος για τις 8 Μαρτίου στο Λονδίνο.

Οι «ροσονέρι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ με το «καλησπέρα». Στο 7ο λεπτό, ο Τεό Ερναντές έκανε δυνατό σουτ από πλάγια θέση, ο Φόρστερ έδιωξε, ο Ντίαθ πήρε το ριμπάουντ, με τον Άγγλο τερματοφύλακα να κάνει μία καταπληκτική επέμβαση στο πλασέ που επιχείρησε. Ωστόσο, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η Τότεναμ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως η κεφαλιά του Κέιν στο 13’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Ταταρουσάνου. Οι Λονδρέζοι απείλησαν ακόμη δύο φορές από.. αέρος, όμως οι κεφαλιές των Έμερσον (21’) και του Κέιν (24’) δεν βρήκαν στόχο.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε είχε την κατοχή και προσπαθούσε να απειλήσει, κυρίως με στημένες φάσεις, ωστόσο η Μίλαν έκλεισε καλά τους χώρους. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους η Μίλαν έδωσε την πρωτοβουλία στους Λονδρέζους και προσπαθούσε να απειλήσει «χτυπώντας» στην αντεπίθεση. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με το σουτ του Κουλουσέφσκι κόντραρε στα σώματα.

Στη συνέχεια το σύνολο του Πιόλι, αφού διαχειρίστηκε άψογα την πίεση της Τότεναμ, κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να ρίξει αισθητά τον ρυθμό, κρατώντας μακριά από την εστία της τους παίκτες του Αντόνιο Κόντε.

Στο 78’ η Μίλαν βγήκε από… το καβούκι της και έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Αρχικά ο Ντε Κέτελαρ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά, με τον Πέρισιτς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λεάο έβγαλε σέντρα ακριβείας, όμως ο Τιό αστόχησε σε κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Στα τελευταία λεπτά η Τότεναμ δεν κατάφερε να απειλήσει, με τη Μίλαν να κλείνει υποδειγματικά τους χώρους και να παίρνει τη νίκη με 1-0.