HomeSliderΑΕΛ στη... ρουλέτα / Σπουδαία πρόκριση απέναντι στον Απόλλωνα

ΑΕΛ στη… ρουλέτα / Σπουδαία πρόκριση απέναντι στον Απόλλωνα

Η ΑΕΛ είναι η ομάδα που πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Coca Cola, αφού επικράτησε του Απόλλωνα στα πέναλτι με σκορ 5-4. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά και στην ημίωρη παράταση, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Παρά τις απουσίες που αντιμετώπισε το συγκρότημα του Γιανέφσκι, πήρε μια πολύ μεγάλη πρόκριση και συνεχίζει στην επόμενη φάση.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε στην παράταση για το γκολ που θα του έδινε την πρόκριση, αλλά η ΑΕΛ άντεξε και πήρε ένα πολύ σπουδαίο αποτέλεσμα που την κρατά ζωντανή στον θεσμό.

Πλούσιο σε ρυθμό και θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες μπήκαν με ξεκάθαρο στόχο να παίξουν επιθετικά και να σημειώσουν το πρώτο γκολ. Τόσο η ΑΕΛ όσο και ο Απόλλωνας ξεκίνησαν από νωρίς να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το γκολ. Η πρώτη τεράστια ευκαιρία ήταν στο 20ό λεπτό για τους «γαλαζοκίτρινους», με τον Σις να κάνει το γύρισμα και τον Μπεραχίνο να σημαδεύει το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Ο Απόλλωνας «απάντησε» με τον Χέντι δύο λεπτά αργότερα, αλλά ο Μούριελ με τη βοήθεια του Ζντραφσκόφσκι δεν επέτρεψαν στην μπάλα να περάσει στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ είχε και δεύτερο δοκάρι στο 45+1′ με τον Σις, ο οποίος πήρε την μπάλα από την υπέροχη μπαλιά του Μιραλάς, συνέκλινε στην περιοχή και έκανε το σουτ το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Λίγο νωρίτερα (32′) ο Μαυρίας ενώ βρισκόταν απέναντι από τον Μούριελ, γύρισε την μπάλα προς το σημείο του πέναλτι και χάθηκε μια τεράστια προϋπόθεση για τον Απόλλωνα. Ο Ελλαδίτης ακραίος αμυντικός είχε τη δυνατότητα να τελειώσει μόνος τη φάση αλλά δεν το έκανε. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που είχε καλύτερο ρυθμό στην μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο το θέαμα δεν είχε καμία σχέση με όλα όσα έγιναν στο πρώτο 45λεπτο. Η μοναδική καλή φάση σε αυτό το διάστημα δημιουργήθηκε στο 80ό λεπτό με ένα διαγώνιο σουτ του Μακρή, το οποίο απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Στο ημίωρο της παράτασης οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές στην άμυνα. Αυτό άλλωστε έγινε και καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και δημιούργησε ορισμένες καλές προϋποθέσεις για το γκολ. Η έλλειψη βάθους στην ΑΕΛ η οποία είχε εννέα απουσίες, ήταν κάτι το οποίο φάνηκε για την ομάδα του Γιανέφσκι, η οποία αμύνθηκε μαζικά με στόχο να οδηγήσει το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές στιγμές, αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα και έτσι η πρόκριση οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Αναλυτικά η διαδικασία:

Σαχάρ (Απόλλων): 0-1, Μπεραχίνο (ΑΕΛ): 1-1, Αλεσάμι (Απόλλων): χαμένο 1-1, Παπαφώτης (ΑΕΛ): 2-1, Χαμάς (Απόλλων): 2-2, Τσιμπόλα (ΑΕΛ): 3-2, Γιόστεν (Απόλλων): 3-3, Τεϊσέιρα (ΑΕΛ): 4-3, Ντιγκινί (Απόλλων): 4-4, Τζιάλμα (ΑΕΛ): 5-4.