HomeSliderΑΕΛ: Επιστροφές !

ΑΕΛ: Επιστροφές !

Στην ΑΕΛ επέστρεψαν όλοι οι διεθνείς ποδοσφαιριστές της ομάδας και ο απολογισμός της παρουσίας τους στην εθνική ομάδα είναι ικανοποιητικός αφού η ομάδα της Λεμεσού είχε εκπροσώπηση σε τρεις εθνικές ομάδες.

Συγκεκριμένα, οι διεθνείς με την Εθνική Ελπίδων ήταν τρεις εκ των οποίων οι δύο πήραν χρόνο συμμετοχής στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ελλάδα. Ο Στραχίνια Κέρκεζ ήταν βασικός και έγινε αλλαγή στο 84ο λεπτό. Τη θέση του πήρε ένας άλλος ΑΕΛίστας. Ο Δημήτρης Αβραάμ ο οποίος έπαιξε για περίπου ένα δεκάλεπτο. Με την αποστολή της Ελπίδων ήταν και ο τερματοφύλακας Μιχάλης Κυριάκου, ο οποίος δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Οι τρεις ποδοσφαιριστές επέστρεψαν εδώ και μέρες στις προπονήσεις της ομάδας, αφού οι μοναδικές υποχρεώσεις της Εθνικής Ελπίδων ήταν ο αγώνας με την Ελλάδα εκτός έδρας (0-0).

Ο Μηνάς Αντωνίου και ο Ανδρέας Αβραάμ ήταν οι δύο ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν με την Εθνική Ανδρών. Ο πρώτος είχε δύο 90λεπτα στους αγώνες με Σλοβακία (0-0) και Σλοβενία (νίκη 1-0), ενώ ο Αβραάμ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Βασικός σε δύο αγώνες της Εθνικής του Πράσινου Ακρωτηρίου ήταν ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ. Ο Ζοσιμάρ Βοζίνια αγωνίστηκε απέναντι σε Καμερούν και Μοζαμβίκη και μέτρησε ισάριθμες νίκες με το αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα.

Όλοι οι διεθνείς επέστρεψαν χωρίς προβλήματα και αυτό είναι κάτι που ικανοποιεί την τεχνική ηγεσία, η οποία τους υπολογίζει για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Τρίτη.