HomeApp Push NotificationΑΕΚ: Πήρε θριαμβευτικά το μεγάλο ντέρμπι με ''τεσσάρα'' και επέστρεψε στις νίκες !

ΑΕΚ: Πήρε θριαμβευτικά το μεγάλο ντέρμπι με ”τεσσάρα” και επέστρεψε στις νίκες !

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 της Ανόρθωσης στην ΑΕΚ Αρένα στο πλαίσιο του μεταξύ τους παιχνιδιού  για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επέστρεψε δυναμικά στις νίκες με την επικράτησή της σε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ανόρθωση προσπάθησε να μπει πιο δυνατά, είχε από πολύ νωρίς δύο απειλητικά σουτ ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και μόλις στο 9ο λεπτό, είχε δοκάρι έπειτα απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέδες. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 14ο λεπτό, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα κατάφερε να προηγηθεί με ένα απίθανο εκτός περιοχής γκολ του Γκιούρτσο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμό και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης με τον ρυθμό του αγώνα να ανεβαίνει αισθητά και να υπάρχουν συνεχείς ευκαιρίες από πλευράς και των δύο ομάδων. Στο 37′ ο Νιγκά κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και 6 λεπτά αργότερα η ομάδα της ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Φαράζ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός, Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος στο 45ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια για το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση μπήκε στον αγώνα αποφασιμένη να μειώσει και να κυνηγήσει σε δεύτερο χρόνο την ισοφάριση ενώ η ΑΕΚ έδωσε στην αντίπαλό της ”μέτρα στο γήπεδο” και προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0. Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς προσπάθησε και παρά το γεγονός ότι δεν έπιασε ψηλά στάνταρ απόδοσης , είχε 2-3 ευκαιρίες όπως στο 55′ με το τακουνάκι του Λάζαρου και στο 64′ με την κεφαλιά με του Αμπαρτζουμιάν αλλά δεν τις μετέτρεψε σε γκολ.

Μάλιστα, η ομάδα της Λάρνακας ήταν αυτή που κατάφερε να βρει το γκολ στο 82ο λεπτό του αγώνα με αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λέδες. Επιπρόσθετα, στην τελευταία φάση του αγώνα με πανομοιότυπο τρόπο, η ΑΕΚ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της αφού και πάλι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λέδες ο Λόρια έδιωξε την μπάλα, αυτή χτύπησε στην πλάτη του Δημήτρη Χριστοφή και κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας του για το 4-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα, ακολούθησε πιστά το πλάνο του συντηρητικού παιχνιδιού και της διαχείρησης του αποτελέσματος σε ένα μεγάλο μέρος του δεύτερου μέρους, κατάφερε έπειτα να επανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα και  να σκοράρει και άλλα δύο γκολ επιστρέφοντας στις νίκες με μια σπουδαία επικράτηση σε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Ταυτότητα αγώνα:

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (46′ Χριστοφόρου), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου (75′ Γκαρθία), Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν (67′ Λόπες), Γκιούρτσο (67′ Ασάντε), Φαράζ, Τρισκόφσκι.

Ανόρθωση (Ντ.Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο (46′ Κορρέα), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς (80′ Χριστοφή), Σάμπο (80′ Εμπραλίτζε), Χάρογιαν, Πάντσεον, Ιωάννου (46′ Λάζαρος), Ουάρντα, Νινγκά (60′ Ράντονιτς).

Κίτρινες: Εγγλέζου, Γκαρθία / Αμπαρτζουμιάν

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Zufferli Luca