HomeApp Push NotificationΑΕΚ: Νικήτρια με ''λύτρωση'' στα τελευταία λεπτά - Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τρισκόφσκι

ΑΕΚ: Νικήτρια με ”λύτρωση” στα τελευταία λεπτά – Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τρισκόφσκι

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 του Ολυμπιακού στην «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αρκετό πάθος, φάσεις και 6 γκολ και πέτυχε την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Με την έναρξη του αγώνα η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να επιβάλει από νωρίς τον δικό της ρυθμό στον αγώνα και μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να προηγηθεί όταν ο Εγγλέζου έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή από τα αριστερά, και ο Καρτασιάν στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Έξι λεπτά αργότερα, στο 13ο λεπτό η ΑΕΚ είχε δοκάρι όταν ο Ναούμ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Μάμας έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι ενώ στο 23ο και 32ο λεπτό η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα κατέγραψε άλλες δύο τελικές ευκαιρίες με τα σουτ των Εγγλέζου και Άλτμαν.

Μάλιστα στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια τελική με το γυριστό σουτ του Τρισκόφσκι ωστόσο να περνάει έξω.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο μπάλα, να γίνει πιο απειλητικός και να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή η οποία κατάφερε να σκοράρει και πάλι όταν στο 44ο λεπτό ο Χριστοφόρου έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Ιβάν Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά και σκόραρε και 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να μπει πιο δυνατά και να επιδιώξει το γκολ το οποίο θα τον ‘’έβαζε’’ και πάλι στο παιχνίδι. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κατάφερε να το πετύχει μόλις στο 50ο λεπτό όταν ο Ευτυχίδης έκανε την σέντρα από αριστερά, και ο Χέντρικς με κοντινή προβολή μείωσε για το 2-1! Εφτά λεπτά αργότερα, η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση όταν και πάλι ο Ευτυχίδης έκανε από αριστερά το γύρισμα στην περιοχή, ο Ψύχας έκανε το σουτ και νίκησε τον Πίριτς για το 2-2!

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι ‘’ανέβηκαν’’, προσπάθησαν να βρουν το γκολ το οποίο θα τους έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ και στο 72ο λεπτό, είχαν καλή στιγμή όταν μετά από γύρισμα του Άλτμαν από τα δεξιά, ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ αλλά ο Μολ με διπλή προσπάθεια αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 83ο λεπτό μάλιστα ο Ροσάλες έκανε την πάσα για τον Εγγλέζου, ο οποίος από αριστερά εντός περιοχής έκανε το σουτ με τον Μολ όμως να διώχνει, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ είχε εκ νέου δοκάρι έπειτα από πλασέ του Άλτμαν.

Στο 90+2′ η ΑΕΚ σκόραρε με τον Ράφα Λόπες όταν ο Ρομό από δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Τρισκόφσκι με τακουνάκι έστρωσε την μπάλα προς τον Λόπες ο οποίος με πλασέ σκόραρε για το 3-2!

Μάλιστα στο 90+4′ η ΑΕΚ έβαλε και το ‘’κερασάκι στην τούρτα’’  όταν ο Τρισκόφσκι έκανε την κίνηση στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό  4-2!

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Πονς, Εγγλέζου, Χριστοφόρου (71’Ροσάλες), Ναούμ (60’Ρομό), Άλτμαν, Μάμας(60’Λέδες), Ασάντε (71’Λόπες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι (46’Κυριάκου), Σάλι (74’Κορομά), Έσελινκ, Ντόσις, Ευτυχίδης (66’Σλόγκαρ), Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Νάνι (46’Ψύχας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τόμοβιτς, Ναούμ, Άλτμαν, Εγγλέζου / Νάνι, Έσελινκ, Ψύχας, Σάλι, Ντόσις, Κορομά.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Κώστα Ροβέρτος