HomeApp Push NotificationΑΕΚ: Έριξε ''τριάρα'' στην Ντίνπρο και βρίσκεται στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ !

ΑΕΚ: Έριξε ”τριάρα” στην Ντίνπρο και βρίσκεται στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ !

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Ντίνπρο στην ”ΑΕΚ Αρένα” και προκρίθηκε για άλλη μια φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Europa League !

Σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα η ομάδα της Λάρνακας περνά με συνολικό σκορ 5-1 !

Στο πρώτο μέρος του αγώνα η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και στο 21ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκιούρτσο ο οποίος σούταρε την μπαλά από αριστερά λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει στο τέρμα.

Έπειτα από το γκολ της ΑΕΚ, η Ντίνπρο ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να απειλήσει ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας ισορρόπησε τον αγώνα και στο 45′ ο Ράφα Λόπες με ”κρεμμαστό” σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0 !

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες δεν πραγματοποίησαν πολλές ευκαιρίες με την ΑΕΚ να κάνει μια πολύ σωστή διαχείριση του υπέρ της αποτελέσματος.

Μάλιστα, στο 78ο λεπτό, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα, έβαλε και το ”κερασάκι” στην τούρτα με τον Εγγλέζου να σουτάρει στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Γκιούρτσο και να διαμορφώνει το τελικό 3-0 !

AEK: Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίσεβιτς, Γκονζάλεθ, Εγγλέζου, Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν, Φαράζ, Γκιούρτσο, Λόπες.

ΝΤΝΙΠΡΟ: Max Walef, Gromov, Svatok, Busanello, Dovbyk, Pikhalonok, Gutsuliak (58’Nazarenko), Loginov, Babenko,Tanchyk, Blanco.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λέδες Loginov, Babenko.

Διαιτητής: Davide Massa ITA
Βοηθοί: Filippo Meli, Stefano Alassio ITA