HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΠέρασε νικηφόρα από το ''Δασάκι'' ο Άρης

Πέρασε νικηφόρα από το ”Δασάκι” ο Άρης

Νικηφόρα πέρασε από το Δασάκι της Άχνας ο Άρης. Στους 17β οι φιλοξενούμενοι, στους 5β οι γηπεδούχοι.

Το μάτς:

Μόλις στο 3′ ο Άρης άνοιξε το σκορ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ. Ο Κβιλιτάια μπήκε στην πορεία της μπάλας μετά από σουτ του Καζού και έκανε το 0-1 αλλά ήταν εκτεθειμένος .

Στο 10′ παραλίγο να κάνει το 0-1 ο Άρης αλλά το σουτ του Μαγιαμπέλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Εννιά λεπτά μετά ο Μαγιαμπέλα αυτή τη φορά κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 0-1 για την ομάδα της Λεμεσού!

Στο 23′ ο Καζού με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-2 για την ομάδα του Άρη!

Στο 42΄ο Βανά ήταν έτοιμος σε σουτ του Αντερέγκεν.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2.

Στο 61′ ένα σουτ του Μπένγτσον μπλόκαρε ο Φλόρες.

Τρία λεπτά μετά ο Άρης έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Γκομίς βρέθηκε απέναντι από τον Φλόρες, με τον κίπερ του Εθνικού να αποκρούει ασταθώς και τον Μαγιαμπέλα να μπαίνει στην φάση και να προσπάθει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Στο 72΄ο Εθνικός μείωσε σε 1-2! Ο Γκονζάλεθ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Άρη, έδωσε πάσα στον Αντερέγκεν ο οποίος έκανε το πλασέ από τα αριστερά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Από κι και πέρα ο Άρης διαχειρίστηκε περισσότερο το παιχνίδι και έτσι πήρε την σημαντική νίκη.

Εθνικός Άχνας: Φλόρες, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Μπονέτο (87′ Ερνάντεζ), Λομοτέι, Παναγιώτου (46′ Ντε Ιριόντο), Γκονζάλεθ (87′ Σόμπιεχ), Μπαχάνακ, Αντερέγκεν, Αγγελόπουλος, Μπρένο (67′ Στυλιανού).

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ντουμπόφ, Μιλιντσεάνου, Ιωάννου, Βενιζέλου, Σάντι, Μπάρετ.

Άρης: Βανά, Μποακί, Γκόλντσον, Γιαγκό, Καζού, Σαρφό (86′ Μάτισικ), Στρούσκι (67′ Νίκολιτς), Μαγιαμπέλα (86′ Κορέια), Μπένγκτσον (79′ Μοντνόρ), Γκομίς (67′ Κακόριν), Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Σοφρωνίου, Ζάντρο, Μπράουν, Γκάουσταντ,  Θεοχάρους, Σεμέδο, Ουρόσεβιτς.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας