HomeΔΙΕΘΝΗΙταλίαΤρελαίνει κόσμο η Τορίνο - Πέταξε στην τετράδα η Έμπολι

Τρελαίνει κόσμο η Τορίνο – Πέταξε στην τετράδα η Έμπολι

Την ξέφρενη πορεία της συνεχίζει η Τορίνο! Η ομάδα του Πάολο Βανόλι πέρασε και από το «Μπεντεγκόντι», επικρατώντας 3-2 της Βερόνα και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή, ούσα στο +1 από την Ουντινέζε.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η «γκράνατα». Μπορεί αρχικά να έχασε πέναλτι με τον Σανάμπρια, αλλά ο Ζαπάτα βρήκε δίχτυα στο 34ο λεπτό για να επαναφέρει το προβάδισμα για την ομάδα του. Η Τορίνο ήταν ανώτερη συνολικά, το έδειχνε στο γήπεδο και προσπαθούσε να βρει και τρίτο τέρμα για να κλειδώσει το τρίποντο. Το μόνο που κατάφερε η Βερόνα ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 στο 90’+4′ με γκολ του Μοσκέρα.

Και το βρήκε με άψογο τελείωμα του Τσε Άνταμς στο 79ο λεπτό, με τον Βρετανό φορ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-1.

Νωρίτερα, η Έμπολι πήρε ένα ακόμη τρίποντο, περνώντας αυτή τη φορά από την έδρα της Κάλιαρι (0-2). Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν τετράδα έστω και προσωρινά, οι γηπεδούχοι από τη σειρά τους παραμένουν προτελευταίοι με δύο βαθμούς σε πέντε αγωνιστικές.

Ο Κολόμπο στο 33’ έδωσε το προβάδισμα στην Έμπολι, με τον Εσπόζιτο στο 49’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο έφερε νέες αντιδράσεις από τους οπαδούς της Κάλιαρι και τους παίκτες να απολογούνται μπροστά στους οργανωμένους.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και μόλις στο 10’ ο Σανάμπρια βρέθηκε στο σωστό σημείο για να εκτελέσει τον Μοντιπό για το 1-0. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων κόπασε άμεσα, αφού ο Κάστανος με φοβερό σουτ δύο λεπτά αργότερα έφερε το σκορ στα ίσα. Οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ από πλευράς γηπεδούχων, αφού ο Νταβίντοβιτς στο 21ο λεπτό αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.