HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟι δηλώσεις των Οκκά και Νταμπράουσκας

Οι δηλώσεις των Οκκά και Νταμπράουσκας

Δείτε όσα δήλωσαν οι προπονητές των Ανόρθωση και Ομόνοια μετά το τέλος της ανάμετρησης.

Αναλυτικά όσα είπαν:

Οκκάς:«Σήμερα κάναμε μια σπουδαία νίκη, θα την έλεγα νίκη ψυχολογίας. Για μας σίγουρα αν με ρωτούσατε πριν το παιχνίδι, μια καλή εμφάνιση με κακό αποτέλεσμα ή μέτρια εμφάνιση με τρεις βαθμούς θα επέλεγα το δεύτερο. Όμως πιστεύω ότι, ξεκινήαμε με αρκετή θέληση να πιέσουμε ψηλά, να μην αφήσουμε την Ομόνοια να κάνει το παιχνίδι της. Σίγουρα μετά την κόκκινη κάρτα ήταν υπέρ μας, ευτυχήσαμε να βάλουμε το γκολ της νίκης. Να αναφέρω ότι ήταν το 100ό γκολ τηςκαριέρας του Ράφα και του ευχόμαστε άλλα 100. Με το γκολ του μας έδωσε μια νίκη ψυχολογίας που τόσο πολύ τη χρειαζόμασταν. Θέλω να πω ότι την περασμένη βδομάδα μετά την Πάφο οι οπαδοί μας έδωσαν μαθήματα οπαδισμού, παρά την ήττα και την κακή εμφάνιση αν θέλετε, έμειναν εκεί, τραγούδησαν και ξεκινήσαμε σήμερα με αυτό, ότι έχουμε τον κόσμο κοντά μας και τον ευχαριστούμε πάρα πολύ. Κλείνοντας ήθελα να αφιερώσω αυτή τη νίκη στον φίλο μας τον Μηνά, μας έστελνε μηνύματα».

Νταμπράουσκας: «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση, ήταν πολύ ανταγωνιστική, είχε καλό ρυθμό. Είναι πολύ απλό, ξεκινήσαμε πολύ καλά, είχαμε τον έλεγχο, είχαμε αυτό που έλειπε στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, είχαμε καλή ροή, παίρναμε την μπάλα μπροστά, πιέσαμε, περιμέναμε να έρθει το γκολ, είχαμε τρεις-τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες, είχε αποκρούσεις ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Πρώτο τρίποντο για την Ανόρθωση στο πρωτάθλημα ήρθε στην 4η αγωνιστική, επικρατώντας με 1-0 της Ομόνοιας με γκολ του Λόπες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Μας επηρέασε ο τραυματισμός του Ρόγκουλιτς γιατί υπήρξε μεγάλη διακοπή, χάσαμε τη ροή και τον ρυθμό μας. Μετά έπρεπε να βρούμε ξανά ροή. Ήρθε και η αποβολή, αυτό ήταν το δεύτερο σημείο κλειδί. Με την κόκκινη περιμένεις υπομονετικά το τέλος του ημιχρόνου για να δώσεις οδηγίες. Δέκα λεπτά καθυστερήσεις… ήμασταν άτυχοι που δεχθήκαμε το γκολ στο τελευταίο λεπτό. Η αντίδραση μας δεν ήταν αυτή που ήθελα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε γενναία, ευχαριστώ τους παίχτες μας, μπήκαν ενωμένοι, έδωσαν τα πάντα. Είχαμε κατοχή, είχαμε καλές επιθέσεις, κάποια σουτ, δεν βρήκαμε το σημείο κλειδί να σκοράρουμε. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε, σπαταλήσαμε ενέργεια, είχαμε αντεπιθέσεις. Χρειαζόμαστε να αφήσουμε το παιχνίδι πίσω μας όσο το δυνατόν συντομότερο. Σήμερα είδα αρκετά καλά πράγματα αλλά πρέπει να διορθώσουμε κάποια. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους οπαδούς μας, ειδικά στο β΄μέρος μας στήριξαν και μας έδωσαν ώθηση».