HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΣαν σήμερα: Όταν ο Paavo Nurmi έγραφε ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού

Αρκετά ενδιαφέροντα γεγονότα έχουν συμβεί στο παρελθόν σαν σήμερα. Αναμφίβολα η αρχή ενός σπουδαίου επιτεύγματος από τον δρομέα Paavo Nurmi ξεχωρίζει το μακρινό 1924. Δείτε αναλυτικά όλα τα γεγονότα που έχουν συμβεί σαν σήμερα στο παρελθόν.

2000: Σπουδαίος αθλητής
Πέθανε από καρκίνο ο πρώην πρωταθλητής της δισκοβολίας Μιχάλης Μαράμης, ένας από τους κορυφαίους αθλητές στίβου κατά την δεκαετία του ’60. Ξεκίνησε από τον Ατρόμητο Αθηνών το 1959 και ακολούθως εντάχθηκε στον Ολυμπιακό, όπου αγωνίστηκε μέχρι το 1975.

1999: Πρώτος τίτλος
Οι ΗΠΑ κατέκτησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών νικώντας στον τελικό την Κίνα στα πέναλτι με 5-4 μπροστά σε 90.000 θεατές στο «Ρόουζ Μπόουλ» της Πασαντίνα.

1999: Αγώνες κωφών
Ολοκληρώθηκε στο στάδιο Καραϊσκάκη το 5ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωφών που ξεκίνησε στις 7 του ιδίου μήνα. Συμμετείχαν 250 αθλητές και αθλήτριες από 22 κράτη. Η Ελλάδα κατατάχθηκε στην 12η θέση, με πρώτη την Ουκρανία.

1993: Έσπασε το φράγμα
Ο Κενυάτης Yobes Ondieki έγινε ο πρώτος δρομέας που έτρεξε τα 10.000μ. σε χρόνο κάτω από 27 λεπτά με νέο παγκόσμιο ρεκόρ 26:58.38.

1978: Μορφή του σνούκερ
Ο Βρετανός επαγγελματίας παίκτης του μπιλιάρδου και του σνούκερ Joe Davis πέθανε σε ηλικία 77 ετών. Θεωρείται ο «πατέρας» του σύγχρονου σνούκερ και το 1927, σε ηλικία 26 ετών, κατέκτησε το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα νικώντας τον Tom Dennis με 20-10, επιτυχία που του απέφερε 6 λίρες και 10 σεντ.

1976: Νέος παλμός
Ο Σοβιετικός σφαιροβόλος Aleksandr Baryshnikov, υιοθετώντας τον περιστροφικό παλμό, έκανε παγκόσμιο ρεκόρ με 22μ. στο στάδιο Colombes του Παρισιού.

1960: Πρωταθλήτρια Ευρώπης
Η Σοβιετική Ένωση νίκησε στην παράταση τη Γιουγκοσλαβία με 2-1 στο Παρίσι και κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Εθνών Ευρώπης στο ποδόσφαιρο.

1951: Δεύτερη ήττα
Ο Randolph Turpin έγινε ο πρώτος Άγγλος από την εποχή του Bob Fitzsimmons (τον 19ο αιώνα) που κέρδισε τον τίτλο στην κατηγορία των μεσαίων βαρών, υποχρεώνοντας τον Sugar Ray Robinson στη δεύτερη μόλις ήττα του σε 133 αγώνες.

1924: Ο άθλος του Nurmi
Ο Φινλανδός δρομέας Paavo Nurmi κατέκτησε το πρώτο από 5 χρυσά στους 8ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού (3.000μ. στιπλ με 9:36.6) και ταυτόχρονα πραγματοποίησε τον μεγαλύτερο άθλο της ιστορίας της διοργάνωσης κερδίζοντας 2 χρυσά μετάλλια σε διάστημα δύο ωρών στα 1.500μ. και 5.000μ.