HomeΔΙΕΘΝΗTο Βέλγιο καθάρισε την Αγγλία και παίζει τελικό με Δανία

Tο Βέλγιο καθάρισε την Αγγλία και παίζει τελικό με Δανία

Tο πολυδιαφημισμένο ζευγάρι μεταξύ του Βελγίου και της Αγγλίας εξελίχτηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους κόκκινους διαβόλους να εμφανίζονται πιο φρέσκοι και ουσιαστικοί και να ρίχνουν με 2-0 στο καναβάτσο την Αγγλία. Ο Τίλεμανς με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ στο 10′ με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού ενώ στο 24′ ήταν η σειρά του Μέρτενς να εκτελέσει τον κίπερ της Έβερτον, με τον φορ της Νάπολι να σκοράρει με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μαρτίνεθ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα χωρίς ουσιαστικά να δεχτεί μεγάλη πίεση και έτσι θα διεκδικήσει σε λίγα 24ωρα την πρόκριση για την τελική φάση του Nqtions League απέναντι στην Δανία. Θα μπορούσε μάλιστα να πάρει απευθείας το εισιτήριο, όμως οι Δανοί έκαμψαν με 2-1 την αντίσταση των Ισλανδών χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Έρικσεν στο 92′ και θα ταξιδέψουν στις Βρυξέλλες σε λίγα 24ωρα έχοντας ως μοναδικό στόχο τη νίκη για να κλέψουν εκείνοι την πρόκριση.

Όσον αφορά στον αγώνα του Βελγίου με την Αγγλία, αξίζει να σημειωθεί πως τα τρία λιοντάρια βρέθηκαν για πρώτη φορά με δύο γκολ πίσω στο σκορ στο ημίχρονο μετά από τον Αύγουστο του 2009, ενώ πρώτη φορά μετά από τον Ιούνιο του 2017 μάζεψαν δύο φορές τη μπάλα από τα δίχτυα στο ίδιο παιχνίδι από προσπάθειες του αντιπάλου τους εκτός περιοχής.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

LEAGUE A

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ολλανδία – Βοσνία 3-1 (6′ 13′ Βαϊνάλντουμ, 55′ Ντεπάι / 63′ Πρέβλιακ)

Ιταλία – Πολωνία 2-0 (27′ πεν. Ζορζίνιο, 83′ Μπεράρντι)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο – Αγγλία 2-0 (10′ Τίλεμανς, 24′ Μέρτενς)

Δανία – Ισλανδία 2-1 (12′ πεν. 90+2′ πεν. Έρικσεν / 85′ Κιάρτανσον)

LEAGUE B

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία – Βόρεια Ιρλανδία 2-1 (81′ Σάουμπ, 87′ Γκρμπιτς / 75′ ΜακΓκίνις)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σλοβακία – Σκωτία 1-0 (32′ Γκρέγκους)

Τσεχία – Ισραήλ 1-0 (7′ Νταριντά)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία – Ρωσία 3-2 (26′ Καραμάν, 32′ Ουντέρ, 52′ πεν. Τοσούν / 11′ Τσερίσεβ, 57′ Κουζιάεβ)

Ουγγαρία – Σερβία 1-1 (39′ Κάλμαρ / 17′ Ράντονιτς)