HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΆνετη νίκη για την ΑΕΚ

Άνετη νίκη για την ΑΕΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Πετρολίνα ΑΕΚ η οποία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε στο «Κίτιον» του ΑΠΟΠ Πάφου με 94-53. Ως ο κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κουεντίν Σνάιντερ με 29 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να προηγείται με +17 (28-11). Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 53-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Πετρολίνα ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι. Το σκορ με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου είχε οδηγηθεί στο 76-41, ενώ με την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 94-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-11, 53-28, 76-41,94-53

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος) Σνάιντερ 29 (2), Σιζόπουλος 5 (1), Ογκμπέιντε 15, Παντελή 10 (2), Μαντοβάνης 2, Γεωργίου 12 (2), Ρούσος, Κουντούρης 2, Αλεξάνδρου 2, Γιανναράς 17 (2).

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης) Γουάσινγκτον 18 (2), Πασιαλής 4, Κωστή, Τρίστιν 13, Πίγκραμ 11 (1), Σταύρου 5, Δημητρίου 2, Γρίβας, Ξενοφώντος, Πολεμίτης.