HomeΔΙΕΘΝΗΉττα σόκ για τους ''πολίτες'' στο 90+1΄

Ήττα σόκ για τους ”πολίτες” στο 90+1΄

Η Λιντς έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής στην Premier League, αφού νίκησε με 2-1 μέσα στο “Ετιχάντ” τη Μάντσεστερ Σίτι, παρότι αγωνιζόταν για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες.

ΗΛιντς έκανε το κόλπο γκρόσο και με πρωταγωνιστή τον Στούαρτ Ντάλας που σημείωσε δύο γκολ, επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι μέσα στο “Ετιχάντ” για την 31η αγωνιστική της Premier League, καθυστερώντας τη στέψη των “πολιτών”. Τα “παγόνια” αγωνίστηκαν σε όλο το 2ο ημίχρονο με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Λίαμ Κούπερ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου.

Η εικόνα διαφέρει ολοκληρωτικά από το σκορ, αφού οι γηπεδούχοι είχαν 29 τελικές προσπάθειες και 7 εκ των οποίων στην εστία, με τα xG να φτάνουν τα δύο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο τελικές προσπάθειες, όλες στην εστία, όλες κατέληξαν γκολ, αλλά τα xG τους ήταν 0,1!

Μάλιστα, οι παίκτες του Μαρσέλο Μπιέλσα ήταν αυτοί πρυ προηγήθηκαν στο 42ο λεπτό, απέναντι σε μία ομάδα με αρκετούς αναπληρωματικούς, αφού ο Πεπ Γκουαρδιόλα ήθελε να ξεκουράσει παίκτες ενόψει της ρεβάνς με την Γκλάντμπαχ για τα προημιτελικά του Champions League (2-1 νίκη στο παιχνίδι της Τρίτη στο ίδιο γήπεδο).

Ο Φεράν Τόρες ισοφάρισε στο 76′, με τους γηπεδούχους να έχουν κάνει μόνο 2 αλλαγές (και να μην κάνουν άλλες), συνεχίζοντας να χάνουν ευκαιρίες, μέχρι να έρθει η “ψυχρολουσία” του Ντάλας στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Ακέ (58′ Γιντογάν), Μεντί (74′ Φόντεν), Σίλβα, Φερναντίνιο, Ζιντσένκο, Τόρες, Ζεζούς, Στέρλινγκ

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Άιλινγκ, Γιορέντε, Κούπερ, Αλιόσκι, Φίλιπς, Ραφίνια, Ντάλας, Ρόμπερτς (63′ Κοχ), Κόστα, Μπάμφορντ (45+3′ Στρόικ)